Harda Suka to najtrudniejsze zawody triathlonowe w Europie. W miniony weekend ukończyła go dwójka tyszan – Andrzej Kowalczyk i Robert Rojek.

Zawodnicy startujący w Hardej Suce mieli do przepłynięcia pięć kilometrów w Jeziorze Orawskim, przejechania 240 kilometrów rowerem z sumą podjazdów ok. 3000 metrów oraz do przebiegnięcia po Tatrach 61 km z przewyższeniem 4512 metrów. Andrzej Kowalczyk te dystanse pokonał w niesamowitym czasie 22 godzin i 20 minut zajmując ostatecznie piątą pozycję. Robert Rojek natomiast ukończył te ekstremalne zawody na 27. pozycji z czasem 28 godzin i 54 minut.

Harda Suka to nie są zwykłe zawody triathlonowe. Oczywiście ukończenie każdego z etapów wiąże się z ekstremalnym wysiłkiem o czym doskonale przekonali się wszyscy startujący. – Będąc na tatrzańskiej grani, mierzyłem się z silnym wiatrem, a przez burze trasa była zmodyfikowana. Ponadto zmorą były śliskie kamienie, wymagały od zawodników więcej asekuracji i przez to uciekał cenny czas – mówi Andrzej Kowalczyk. – Harda pierwszy raz ukąsiła już w wodzie. Płynęliśmy 5 km pod wiatr, co spowolniło mocnych pływaków, a takich jak ja, holujących bojkę, zmieliło okrutnie. Moje optymistyczne założenia szybko zostały zweryfikowane, a skurcze łydki, które pojawiły się kilkukrotnie, dopełniły zniszczenia – dodał Robert Rojek.

O poziomie trudności rywalizacji świadczy fakt, że pierwszy raz w historii aż pięciu zawodników odpadło już na etapie pływackim. Po pływaniu przyszedł czas na rower. Ten etap Kowalczyk, który na rower ‚wsiadł’ stosunkowo niedawno, ukończył po 9 godzinach i trzech minutach, a Rojek po 10 godzinach i 40 minutach. W trakcie zawodów zawodnicy wiedzieli, że ich trasa biegowa z powodu nadciągającej burzy zostaje zmieniona. Zgodnie z mapami turystycznymi wyliczana ona była na 26 godzin marszu i odpowiada odległości trasy Tychy – Szczyrk.

Wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli tegoroczną Hardą zostawili na trasie wiele zdrowia. A co ciekawe dla Andrzeja Kowalczyka był to.. debiut w triathlonie! – Nie miałem doświadczenia w triathlonie, ale miałem jednak ogromne zacięcie treningowe, sumienne podejście, wieloletni staż ciała w sporcie, ambicje, wiarę w siebie, umiejętność cierpienia i doświadczenie w wyzwaniach typu ultra, gdzie od pewnego momentu to głowa niesie, a ciało tylko pomaga – mówił.

Robert Rojek ma bogate doświadczenie w zawodach składających się z pływania, jazdy na rowerze i biegu, ale ukończenie Hardej Suki zdecydowanie jest jego największym osiągnięciem. – Sportowe wyzwanie życia zostało zrealizowane – pisał w swoich social mediach. A przecież tyszanin prócz oczywiście zawodów triathlonowych ma w swoim sportowym CV wiele lat gry w koszykówkę, a także ukończone maratony, półmaratony czy wiele biegów z przeszkodami, a w tym Spartan Ultra.

Obu zawodnikom należą się wielkie słowa uznania, bowiem dokonali czegoś na co stać niewielu.