W niedzielę, 1 marca, w całym kraju odbyły się różnego rodzaju obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nie inaczej było w Tychach, gdzie tyszanie upamiętnili Niezłomnych oraz obejrzeli efektowną inscenizację.

Przed rokiem uroczystością towarzyszyło odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku pamięci Żołnierzy Wyklętych, która swoje miejsce znalazła na Placu Baczyńskiego. Tegoroczne obchody zostały podzielone na dwie części. Pierwszej towarzyszyły przemowy Wicewojewody Piotra Spyry, Wiceprezydenta Miasta Tychy Igora Śmietańskiego oraz Komendanta Głównego Związku Strzeleckiego Strzelec Marcina Waszczuk.

mDSC_1042

Po oficjalnym rozpoczęciu uroczystości salwą Bractwa Kurkowego zebrani tyszanie mogli skosztować tradycyjnej, wojskowej grochówki oraz wymieniać swoje uwagi odnośnie Żołnierzy Niezłomnych. Nie mogło też zabraknąć podziękowań w kierunku kibiców GKS Tychy, którzy co roku pamiętają o walczących za Wolną Polskę żołnierzach.

Piotr Spyra zaznaczył w swojej wypowiedzi, jak ważną rolę dla narodu polskiego odegrali Żołnierze Wyklęci, a także jak ważne są teraz takie akcje jak ta organizowana przez Stowarzyszenie Sportowe Tychy, Stowarzyszenie Kibiców GKS Tychy „Tyski Fan” oraz Miejskie Centrum Kultury. Wicewojewoda posłużył się przykładem Rotmistrza Witolda Pileckiego. – O tym co Rotmistrz Witold Pilecki robił do 1945 roku można było mówić, ale o tym, że żołnierz walczył dalej z komunizmem i okupacją już nie można było. To było złe, dlatego teraz ta pamięć tych ludzi jest bardzo ważna – mówił.

mIMG_2177

Również wiceprezydent Miasta Tychy Igor Śmietański zaznaczył jaką rolę odegrali Żołnierze Wyklęci w walce o Wolną Polskę. – Nie mieli możliwości walki zbrojnej, a więc toczyli cichą walkę o wolność swoją, swoich dzieci i nas wszystkich. Narażali życie i zdrowie, abyśmy mogli żyć w Wolnej Polsce – mówił.

Do zgromadzonych przemawiał również Marcin Waszczuk, który prosił ludzi, by byli w gotowości do walki o swoją ojczyznę. Jednak najważniejsze zostawił na koniec, bowiem uhonorował książkami o Legionach Polskich tyszan – Piotra Spyrę, Arkadiusza Domińca oraz Ireneusza Ruchała – wiceprezesa Stowarzyszenia Kibiców GKS Tychy Tyski Fan oraz skarbnik Stowarzyszenia Sportowe Tychy.

mIMG_2308

Po złożeniu wieńców pod tablicą Żołnierzy Wyklętych zgromadzeni przeszli pod Teatr Mały, gdzie na placu odbyła się inscenizacja pt. „Szturm na budynek milicji i odbicie więźniów z rąk UB i NKWD. Obraz był bardzo realistyczny, dzięki czemu młode pokolenia mogły zobaczyć faktyczne starcia Żołnierzy Wyklętych z wrogiem. Był również apel poległych, w którym przedstawiono najważniejsze postaci.

Tychy_3

Warto zaznaczyć, że organizację imprezy wsparł Urząd Miasta, który poprzez Tyskie Inicjatywy Kulturalne dofinansował obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami uroczystości było Stowarzyszenie Sportowe Tychy wraz ze Stowarzyszeniem Kibiców GKS Tychy Tyski Fan oraz Miejskim Centrum Kultury. O oprawę muzyczną zadbał Dj Feel X.